1. בית
  2. /
  3. סדציה נשאפת עם גז...

סדציה נשאפת עם גז צחוק N2O/O2

ניטרוס אוקסיד (N2O) הינו גז חסר צבע עם ריח מתקתק עדין, המדכא את מערכת העצבים המרכזית וגורם לתחושת אופוריה, הפחתת חרדה, ואנלגזיה. אנלגזיה היא הפחתה או ביטול הכאב אצל מטופל שנמצא בהכרה. אנלגזיה בילדים יכולה לזרז ביצוע פרוצדורות מעט לא נוחות שדורשות אי תזוזה מהמטופל.

ניטרוס אוקסיד נחשב זמן רב כחומר אנלגטי בקרב ילדים ומבוגרים כאחד. שימוש בו נחשב כבעל ערך רב בטיפולי שיניים לילדים עם חרדה קלה עד בינונית. השפעתו הקלינית צפויה יותר מגישות פרמקולוגיות אחרות, ולכן הוא משמש כדרך הנפוצה ביותר ברפואת שיניים ליצירת סדציה בכלל וליצירת סדציה הכרתית בארץ בפרט.

הגז נספג במהירות דרך האלביאולי בריאות וגורם לתחילת פעילות והתאוששות מהירים (2-3 דקות), אינו מסיס בדם ועובר אל רקמות הגוף מהריכוז הגבוה לנמוך.

ניטרוס אוקסיד נחשב כבטוח לשימוש עקב יכולתו לשמור על רפלקסים חיוניים כולל רפלקס השיעול. היתרון בשימוש בו הוא היכולת לבצע טיטרציה ולבטל במהירות את השפעתו בעת הצורך.

רוב הילדים נלהבים מטיפול ב- N2O/O2 והרבה מדווחים שהם חולמים או מרחפים בחלל. אולם, שימוש בו עלול להיות בעייתי בקרב קלסטרופובים או מי שפוחד לאבד שליטה. מכאן, לפני שמחליטים להשתמש בו חשוב לשקול שימוש בטכניקות התנהגותיות חילופיות, כמו כן, יש להתחשב בצרכים הדנטליים והפיזיקליים של המטופל, ההשפעה על איכות הטיפולים, וההתפתחות הרגשית של הילד.

מטרות השימוש ב- N2O/O2

בנוסף לביטול או הפחתת החרדה, שימוש בגז מפחית את תזוזת המתרפא בזמן הטיפול, מחזק את התקשורת ומגביר את שיתוף הפעולה, מעלה את סף הכאב ומשמש כתחליף לאלחוש מקומי בשחזורים פשוטים. כמו כן, הוא מאריך את הסבילות ומשך הזמן בו הילד מסוגל לשבת בכסא, מפחית רפלקס הקאה, מגביר את ההשפעה של סדציה אחרת, ומשמש כעזר בטיפול בילדים עם צרכים מיוחדים.

כתרים טרומים בילדים