1. בית
  2. /
  3. עקירת שיניים לילדים

עקירת שיניים לילדים

רוב רופאי השיניים לא ימליצו על עקירת שיניים, כל עוד קיים טיפול חלופי. אולם ישנם מקרים בהם אין כל אופציה אחרת ולא תהיה ברירה אלא לעקור את השן. 

מתי נדרש לבצע עקירה? למה עלינו לצפות? ומה הן ההשלכות? כמה מהפרטים החשובים לפניכם. 

מתי נדרש לבצע עקירות שיניים לילדים? 

רופא השיניים עשוי להחליט על עקירת שיניים לילדים במקרים הבאים:

  • עששת עמוקה תת חניכית או עששת שגרמה לדלקת וזיהום נרחב בעצם – 

ברוב המקרים רופא השיניים יחליט על עקירה כמוצא אחרון, לאחר שבחן או ניסה כל דרך לשמר ולהציל את השן. אולם ישנם מקרים בהם לא יהיה מנוס, כמו למשל כאשר הילד סובל מעששת נרחבת במצב מאוד מתקדם בו אין אפשרות לשקם את השן על ידי טיפול שורש וכתר. או כאשר ישנה עששת שגרמה לדלקת וזיהום נרחב שמערב את הנבט של השן הקבועה שמתחת ויכול לסכן אותו. 

FIRST VISIT
  • מכה או חבלה בשן – 

במקרים מסוימים רופא השיניים יחליט על עקירה כאשר אחת מהשיניים הקדמיות הנשירות נחבלה בצורה קשה, כמו למשל חבלה קשה שמשנה את המיקום של שורש השן הנשירה, מצב שיכול לפגוע בנבט של השן הקבועה שמתחת ועל כן רופא השיניים יכול להחליט על עקירה.

  • יישור שיניים – 

רופא שיניים יכול להחליט על עקירת שיניים נשירות או קבועות לילדים לפני שמתחילים טיפול אורתודונטי ליישור שיניים. במקרה הזה, עקירת שן דורשת ניסיון וגישה נכונה כדי לא לגרום לטראומה לילד, ולכן חשוב שהיא תתבצע על ידי רופא שיניים מומחה כדי להימנע ולמנוע סיבוכים אפשריים או טראומה וחרדה דנטלית בעתיד. 

 

למה לצפות במהלך הטיפול? 

ישנם שני סוגים של עקירות שיניים: כירורגיות ורגילות. 

במהלך עקירה רגילה, רופא השיניים משחרר את השן ומושך אותה החוצה עם כלי מיוחד. 

עקירה כירורגית תבוצע כאשר השן מכוסה באופן חלקי או מלא בחניכיים או בעצם. בעקירה זו לפעמים יידרש פיצול של שורשים עם מקדח או חיתוך של חלק מהחניכיים או העצם. 

שני סוגי העקירות מתבצעות עם חומר אלחוש מקומי. במקרים רבים נדרש שילוב של שימוש בגז צחוק או בסדציה מתונה שהינה שימוש בתרופת הרגעה. במקרה בו הטיפול שיניים הינו נרחב ומורכב אז הוא מבוצע תחת סדציה עמוקה או הרדמה כללית לפי החלטת הרופא המטפל.

לאחר העקירה הרופא שיניים יחליט אם לבצע תפר עם חוט באזור העקירה או לא. קיימים שני סוגים של חוטים לא נספגים, ונספגים לבד כך כשמשתמשים בהם אין צורך להורידם בהמשך.

 

למה לצפות לאחר הטיפול? 

תהליך ההתאוששות מעקירת שיניים לילדים משתנה מילד לילד. ברוב המקרים יש לצפות לרגישות באזור העקירה לפרק זמן של 24 עד 48 שעות. יכול להיות שיהיה מעט דימום מהאזור או כאבים שצפויים לחלוף עם הזמן. כמובן שניתן להקל על הכאבים באמצעות תרופה לשיכוך כאבים. 

ישנם מצבים רופא השיניים ימליץ על אנטביוטיקה לאחר עקירה.

לאחר ביצוע העקירה מנחים את המטופל לא לירוק ולהימנע מאכילת מאכלים קשים, יכול גם להיות שילדכם יתקשה ללעוס, לכן מומלץ לאכול מאכלים רכים וקרים כמו גלידה ומוצרי חלב. במידה וישנו דימום מסיבי מאזור העקירה, יש ללחוץ על האזור עם גזה נקייה וליצור קשר עם רופא השיניים. 

 

מהן ההשלכות לביצוע מוקדם של עקירת שן? 

ההחלטה על עקירת שיניים לילדים תמיד צריכה להתקבל בכובד ראש, שכן עקירה יכולה להוביל לתזוזה של שיניים סמוכות, איבוד מקום בקשת השיניים, בקיעת יתר של שן נגדית, או בקיעה מוקדמת של שיניים קבועות. מכיוון שיש לכך השלכות, חשוב שההחלטה תתבצע על ידי רופא שיניים מומחה ומנוסה ברפואת שיניים לילדים שמבין את ההשלכות האפשריות, כך שתוכלו להיות רגועים ולדעת שההחלטה לא התקבלה בהינף יד, אלא שכל השיקולים נלקחו בחשבון. 

מאמרים

רופא שיניים לילדים בקריות

אנו רוצים לשמור על בריאותם ורווחתם של ילדים, ביקור שגרתי אצל רופא שיניים זו פעולה חשובה. רופא שיניים לילדים יכול לעזור לשמור על שיניהם של

כתרים טרומיים

רופא שיניים לתינוקות

בקיעת השיניים הראשונות מתחילה סביב גיל חצי שנה ועד גיל שנתיים וחצי . ברגע שהשן הראשונה בוקעת לחלל הפה, חשוב להתחיל לשמור על בריאות הפה

תהליך השלמת שן שבורה לילדים

ילדים נופלים ונחבלים לא מעט פעמים במהלך תקופת ילדותם, לעיתים הדבר יגמר בשריטה או במכה יבשה, אך במקרים אחרים התוצאה עלולה להיות יותר חמורה, כמו