איטום חריצים לילדים

חיידקים בפה ניזונים משאריות מזון שנדבקות בתוך החריצים של השיניים, מה שבסופו של דבר עלול לגרום לעששת (חורים בשיניים). ניתן למנוע התפתחות תהליך זה ע”י איטום חריצים בשיניים של ילדים. מדובר בהליך דנטלי קצר, פשוט ומומלץ ביותר במיוחד לאחר הבקיעה של הטוחנות הקבועות הראשונות בגיל 6 שנים, טוחנות אלו בוקעות מאחורי הטוחנות הנשירות בהמשך הקשת של השיניים הנשירות, כך שלא נושרת שן וצומחת אחת במקומה, לכן ההורים בד”כ לא שמים לב לכך ע”מ לשים דגש עליהם בצחצוח השיניים של ילדם ועל החשיבות להגיע אליהם עם המברשת יותר עמוק אל תוך הפה. בנוסף למיקומם האחורי של שיניים טוחנות קבועות אלו שיוצר קושי להגיע אליהן ולצחצח אותן עם מברשת, החריצים בהן הם מאוד עמוקים, לכן איטום חריצים בשיניים אלו הינו פרוצדורה מומלצת מאוד בקרב ילדים.

איך מתבצעת פעולת איטום חריצים?

פעולה זו הינה פשוטה מאוד ומקובלת בתחום רפואת השיניים לילדים אשר במהלכה רופא השיניים מניח ציפוי פולימרי על החריצים שנמצאים בשן. באמצעות הציפוי ניתן לכסות את החריצים, ובכך למעשה למנוע מהמזון להידבק ולהירקב בתוך חריצים הללו.

הטיפול נמשך דקות ספורות, בתחילתו הרופא ינקה את השיניים ואת משטחי הלעיסה בהן ויכין את החריצים לקראת הציפוי. הניקוי גם מאפשר לחומר להיצמד יותר טוב אל השן בצורה היעילה ביותר כך שיישמר לאורך זמן, ואז הרופא מניח את חומר הציפוי על החריץ כך שימלא אותו בצורה טובה וישתמש בתאורה מיוחדת כדי להקשות את החומר. חשוב לציין, שמיד לאחר האיטומים הילד מרגיש קצת שינוי בסגירה אולם החומר העודף של האיטום בחריץ נשחק מהר לאחר מספר לעיסות.

מאיזה גיל צריך לבצע איטום חריצים בשיניים?

ההמלצה היא לבצע איטום שיניים לילדים בשלב מוקדם, הזמן המומלץ ביותר הוא עם בקיעת הטוחנות הקבועות. אולם, במקרים רבים מומלץ גם לבצע איטום בטוחנות הנשירות בעיקר כשהחריצים בשיניים הם עמוקים וכשרמת הסיכון לעששת הינה גבוהה אצל אותו ילד. הליך דנטלי זה בשילוב עם שמירה על היגיינת הפה, צחצוח שיניים פעמיים ביום במשחה מופלרת, ותזונה בריאה ונכונה יכולים לעשות הבדל גדול, ולשפר את בריאות הפה. כך אתם וילדיכם תוכלו ליהנות משקט נפשי וממינימום טיפולי שיניים בגיל צעיר.

מדוע כדאי לבצע איטום שיניים?

במקרים רבים הצורה האנטומית של החריצים בשיניים של הילדים הינה עמוקה. לא רק בטוחנות אלא גם בחותכות הקדמיות העליונות. בחריצים אלו מצטברות שאריות מזון שקשה לנקות אותן, מה שמהווה כר פורה להתרבות חיידקים שהינם תמיד נמצאים בפה. שגשוג של חיידקים אלו אשר ניזונים מהאוכל שנדבק לחריץ והפרשת החומצה ע”י חיידקים אלו עלול להוביל לתהליך העששת ולריקבון של השן.

על ידי הליך איטום החריצים בשיניים של הילדים, מקטינים את הסיכוי של הצטברות שאריות אוכל וחיידקים בתוכם ושומרים על השיניים מפני היווצרות עששת בשיניים אצל ילדים.

למי איטום חריצים מתאים?

איטום חריצים בשיניים לילדים זהו טיפול מניעתי שיכול להתאים לילדים בכל גיל, בעיקר לילדים ששיניהם הקבועות זה עתה בקעו, או לילדים שיש להם סיכון מוגבר לעששת. הטיפול הינו מומלץ מאוד אצל ילדים שמרבים באכילת אוכל דביק כגון חטיפים וקורן פלקס, וגם עבור ילדים שלא מקפידים על צחצוח שיניים יומיומי.

מדוע טיפול זה הוא כל כך יעיל?

גם אם תקפידו עם ילדיכם על צחצוח שיניים יומיומי, או על שימוש במברשת השיניים הכי איכותית, לעיתים ישנם חריצים עמוקים שאליהם גם המברשת הטובה ביותר לא תצליח להגיע. בעיקר אם מדובר בילדים צעירים שמצחצחים שיניים לבד או בילדים יותר בוגרים שאינם מודעים לחשיבות של צחצוח השיניים היסודי.

חומר האיטום ממלא את החריצים בשן כולל הזעירים ביותר שאליהם מברשת השיניים לא יכולה להגיע. החומר משמש כמחסום שמגן על השן ומונע עששת בחריצים ובחרירים. מעבר לכך, זהו טיפול קצר ונקודתי שכל ילד יכול לעבור והוא מומלץ מאוד לילדים עם צרכים מיוחדים שקשה לצחצח להם שיניים או לילדים עם מכשור אורתודונטי המקשה על הילד לצחצח שיניים בצורה טובה.

לכן איטום חריצים בשיניים לילדים הינו טיפול מאוד יעיל במניעת עששת.

dental sealants
מאמרים
שיני חלב

שיני חלב: מידע על נשירת שן חלב

כולנו צריכים שיניים כדי ללעוס, לנשוך ולחתוך את המזון ובעיקר – על מנת ליהנות מתזונה מגוונת ובריאה. השיניים שלנו גם עוזרות לנו להפיק צלילים ולהגות