סדציה בילדים – צעד לפני טיפול שיניים בהרדמה כללית

המון ילדים סובלים מחרדה דנטלית, מה שעשוי להקשות עליהם לשתף פעולה במהלך הטיפול שיניים. אחת הדרכים להתמודד עם החרדה היא על ידי שימוש בסדציה נשאפת (גז צחוק) או סדציה מתונה שהיא בעצם מתן תרופת הרגעה לילד לפני טיפול שיניים. סדציה או טשטוש לילדים הוא שינוי הפיך ומבוקר של מצב ההכרה בו המטופל מגיב לגירוי מגע או קול, במלים אחרות הדבר מוביל לתחושה של נמנום קל אשר מאפשר לרופא השיניים לבצע את הטיפול הנדרש ללא הפרעות. 

כיום ישנם סוגים שונים של טיפולים בסדציה לילדים, החל מגז צחוק, דרך שימוש בתרופות הרגעה ועד להרדמה כללית. כדי להגיע להחלטה הנכונה ביותר עליכם להכיר את הסוגים השונים ולכן רגע לפני שמקבלים החלטה לבצע טיפול שיניים בהרדמה כללית מומלץ לקבל ייעוץ מרופא שיניים מומחה לילדים והמלצה על אופן הטיפול המתאים והנכון לילדכם.

מתי רופא השיניים ימליץ לנו על טיפול בסדציה? 

9487032-@2x

רופא השיניים ימליץ על טיפול בסדציה לילדים במקרים הבאים:

  • כאשר הילדים אינם משתפים פעולה עם הטיפול – כפי שציינו קודם לכן, ישנם ילדים שסובלים מחרדה דנטלית ולכן אינם משתפים פעולה עם הרופא במהלך הטיפול. הם לחוצים וחרדים מאוד, כך שרופא השיניים אינו יכול להעניק להם את הטיפול הנחוץ להם. 
  • כאשר הילדים לא מסוגלים לשבת לזמן ממושך עקב גיל צעיר או רקע רפואי – טיפול שיניים דורש מהילדים לשבת על כיסא הטיפולים לאורך זמן, ולהשאיר את הפה פתוח כך שהרופא יוכל לבצע את הטיפול כראוי. עם זאת ישנם מצבים בהם ילדים לא מצליחים לעמוד בדרישות ומביעים התנגדות. 

בשני המקרים, במידה והרופא אינו מצליח להתמודד עם החרדות, חוסר שיתוף הפעולה והתזוזתיות של הילדים במהלך הטיפול, מה גם שניסיונות השכנוע וההעיצוב ההתנהגותי אינם צולחים, מומלץ לשקול סדציה לילדים. יש לציין שמדובר בהליך לא פולשני ובטוח במידה ומבוצע על ידי רופא שיניים מומחה לילדים, המאפשר טיפול שיניים בילד תחת טשטוש קל. בנוסף לכך, לחלק מתרופות הסדציה קיים אפקט אמנזיה/ שכחה דבר שגורם לכך שהילד לא יזכור את הטיפול שיניים עצמו ואולי יתנגד פחות לתהליך בעתיד. 

מה ירגיש הילד במהלך הסדציה? 

תחת השפעת הסדציה הילד יהיה מעט מנומנם וישנוני, עם זאת הוא כן יגיב לפקודות. ייתכן שתחת ההשפעה הוא יחוש קצת מסוחרר ויהיה מעט מבולבל אבל תופעות אלו יחלפו בתום השפעת הסדציה, כאשר לכל אורך הטיפול הילד נמצא תחת השגחה במרפאה.

שלבי ההתאוששות משתנים מילד לילד, ויש להיערך לזמן המתנה במרפאה לאחר הטיפול. יש ילדים שיתעוררו ויחזרו מיד לפעילות שגרתית בעוד שאחרים ירגישו מעט ישנוניים. 

האם מדובר בטיפול הרדמה בטוח לילדים? 

טיפולי סדציה לילדים מתבצעים בכפוף להנחיות של משרד הבריאות, האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים, והאקדמיה האמריקאית לרפואת שיניים לילדים. למרות שהטיפול בטוח, שגרתי ומבוצע באופן שכיח, הוא אינו חף מסיכונים ויש להיות מודעים אליהם. תופעות חריגות אפשריות שידרשו הפניה לחדר מיון כוללות קוצר נשימה, הקאות מרובות, אפטיות או קושי להעיר את הילד. לכן, על מנת להבטיח שהטיפול יהיה כמה שיותר בטוח, יש לבצע אותו אצל רופא שיניים מומחה לילדים שיש לו נסיון בסדציה לילדים, אשר בודק את הילד לפני, ומתיחס לגודל השקדים ונתיב האויר של הילד ולפי זה ממליץ על סוג ודרך הטיפול הנכונים לפי כל מקרה לגופו. 

מאמרים

שיני חלב

שיני חלב: מידע על נשירת שן חלב

כולנו צריכים שיניים כדי ללעוס, לנשוך ולחתוך את המזון ובעיקר – על מנת ליהנות מתזונה מגוונת ובריאה. השיניים שלנו גם עוזרות לנו להפיק צלילים ולהגות

טשטוש בטיפול שיניים לילד

מהו טשטוש בטיפולי שיניים לילדים?

זה נורמלי שילדים ופעוטות קטנים יפגינו חששות ופחדים לפני ביקור אצל רופא שיניים. חששות אלו עשויים לנבוע כתוצאה מעצבנות כללית או מזיכרון של חוויה קודמת.

טיפולי שיניים לתינוקות

טיפול שיניים לילדים – מה חשוב לדעת?

טיפול נכון בשיניים ובחניכיים של ילדיכם כולל כמה וכמה פעולות שעליכם לבצע באופן תדיר, החל בצחצוח השיניים מדי יום, דרך תיאום תורים לבדיקות שגרתיות ועד