כתרים טרומים בילדים

אף הורה לא אוהב לשמוע בעת הביקור השגרתי אצל רופא השיניים שלאחד הילדים שלו יש חור בשן. אבל אלו דברים שקורים, ומה שנפלא הוא שכיום יש לנו את הטכנולוגיה והידע הנדרשים כדי לטפל בכך בצורה מקצועית, מבלי לאבד את השן. כאשר החור עדיין קטן, רופא השיניים יכול לטפל בשן עם סתימה קטנה ופשוטה. אולם אם ישנן שיניים שנפגעו באופן משמעותי, לעיתים קרובות הרופא ימליץ על כתר טרומי לילדים.

מה זה כתר טרומי לבן לילדים – כתר טרומי לילדים?

כתרים הם מעין “כובעים” שמכסים שיניים פגומות ומשחזרים את השן, צורתה, גודלה וחוזקה תוך שמשפרים את המראה שלה. חשוב לדעת שכיום, כל הכתרים מיוצרים מניקל כרום. כאשר עם התפתחות הטכנולוגיה כתרי זירקוניה לשיניים קדמיות הפכו לאחד מסוגי הכתרים הפופולריים למבוגרים וילדים כאחד.

כתרים לבנים לילדים הם חלופה לכתרי נירוסטה לילדים, אשר שימושו בעבר. כתר טרומי לבן לילדים אינו כולל מתכות, יש לו אישור ביולוגי והוא החומר העמיד ביותר ברפואת השיניים של היום, מה שמאפשר לילדים ליהנות מכתר אמין וחזק במיוחד.

כתרים טרומיים

מהו טיפול כתר טרומי בשיניים?

שיניים יכולות להינזק עם הזמן ממגוון סיבות כמו למשל עששת, פציעות או אפילו פגם מולד. כתרים לבנים לילדים מוצמדים על השן הקיימת והם מכסים את החלק הגלוי שלה. כתר בשיניים לילדים זהו לא טיפול חריג, למעשה רופאי השיניים משתמשים בו עבור ילדים שיש להם שיניים פגומות או כאלו שנרקבו באופן משמעותי, או במקרים שעולה הצורך בטיפול שורש וסתימה קטנה לא תספק את המענה המיטבי.

בעוד שאצל מבוגרים נדרשים שני מפגשים, או יותר לעיתים, כדי להניח ולהתאים כתר, אצל ילדים זה  קורה במפגש אחד. לכן רופאי השיניים משתמשים בכתר טרומי לילדים. כתרים אלו זמינים במידות וגדלים שונים ומעוצבים להתאים לשיני חלב, כך שניתן להניח את הכתר בביקור אחד.

באילו מצבים עושים כתר טרומי?

כתר בשיניים לילדים דומה לכתרים למבוגרים, והוא מולבש על השיניים הקיימות כדי לשחזר את צורתן, גודלן, חוזקן והמראה שלהן. כתרי זירקוניה לשיניים קדמיות מעניקים פתרון אסתטי ומשמשים בעיקר לשיקום שיניים רקובות, שבורות או מעוותות, כאשר נדרש טיפול שורש, כדי לטפל בסתימה גדולה במידה ולא נשארה הרבה שן, כדי להגן על שן חלשה מפני ריקבון או סדיקה וכדומה.

מדוע לעשות כתר טרומי ולא לעקור את שן החלב?

בעבר שיטת הטיפול העיקרית לשיני חלב שנסדקו, נפגמו או נשברו, לשיניים שלא התפתחו כראוי או לשיניים עם אזורי ריקבון גדולים הייתה עקירה. אפשר להבין שבחירה בשיטת טיפול זו יכולה להדאיג גם את הרגועים שבהורים, במיוחד כאשר מדובר בשיניים קדמיות.

אולם כיום, עם התפתחות הטכנולוגיה בתחום, כתר טרומי לבן לילדים מציע חלופה אסתטית ואיכותית כך שרופאים יכולים להתמקד בשיקום אסתטי של השיניים כדרך הטיפול העיקרית ולהימנע מעקירת השן שלא לצורך. שכן אם אפשר להציל את השן הטבעית, הרי שזה עדיף.

המטרה כאן היא להימנע מעקירה מכיוון שעקירת שן חלב מוקדם מהצפוי יכולה ליצור שרשרת אירועים שתשפיע על השיניים האחרות, כך שהן יזוזו ממקומן או יהיו צפופות. ואז יעלה הצורך ביישור שיניים, מה שהיה יכול להימנע. הצלת השן היא צעד מנע חכם לחיוך בריא ויפה בעתיד.

מה תפקידו של כתר טרומי?

תפקידם של כתרים טרומים בילדים הם:

  • להציל שן שנפגעה בגלל ריקבון עד כדי כך שהיא לא יכולה לתמוך בסתימה.
  • להגן על שיניהם של ילדים שנמצאים בסיכון גבוה לעששת, במיוחד כאשר הילדים מתקשרים לשמור על היגיינת פה יומיומית.
  • להפחית את התדירות של טיפולים בהרדמה כללית לילדים.
  • להקל על ילדים שמתקשים לשתף פעולה באופן מלא עם דרישות הטיפול בשל גיל, התנהגות או היסטוריה רפואית.
  • לתת מענה אסתטי עבור שיניים שנשברו, שיניים מעוותות, שיניים שדהו ועוד.

איך הטיפול עצמו קורה בפועל?

הטיפול מתחיל על ידי שימוש בחומרי הרדמה אשר מקלים על החרדה ושומרים על הילדים רגועים במהלך ההליך. היום רוב רופאי השיניים משתמשים בגז צחוק בטעמים אשר מונע מהילד לחוש כאבים בזמן הנחת הכתר.

ברגע שהילד רגוע ונינוח, רופא השיניים יתחיל להסיר מהשן את הרקמה הרקובה או הפגועה, כאשר במקרה של טיפול שורש, הרופא יסיר גם ריקבון בחלקה הפנימי של השן. לאחר הסרת הרקמה הפגועה, ניתן להניח את הכתר.

כתרים לבנים מוכנים מראש, כלומר הם מגיעים במגוון גדלים הניתנים להתאמה אישית עבור כל גודל של שן חלב. רופא השיניים יחליט על המידה הנכונה ויבצע את כל השינויים הנדרשים כדי לוודא שהכתר יתאים.

לאחר מכן, הכתר יוצמד לשן, כאשר ניתן להניח כתרים לבנים לילדים במהלך ביקור יחיד והם אמורים להחזיק מעמד עד שהשן נופלת באופן טבעי.

מאמרים
שיני חלב

שיני חלב: מידע על נשירת שן חלב

כולנו צריכים שיניים כדי ללעוס, לנשוך ולחתוך את המזון ובעיקר – על מנת ליהנות מתזונה מגוונת ובריאה. השיניים שלנו גם עוזרות לנו להפיק צלילים ולהגות